Јахорина (скијачки центар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олимписки центар Јахорина
Скијачки центар Јахорина
Скијачки центар Јахорина
МестоПланина Јахорина, Динариди
Најблизок градПале, Република Српска, Босна и Херцеговина
Координати43°44′12″N 18°33′59″E / 43.73667° СГШ; 18.56639° ИГД / 43.73667; 18.56639Координати: 43°44′12″N 18°33′59″E / 43.73667° СГШ; 18.56639° ИГД / 43.73667; 18.56639
Вкупен спуст616 м (2,021 ст)
Надм. вис. (најгоре)1,916 м (6,286 ст)
Надм. вис. (најдолу)1,300 м (4,300 ст)
Скијачка површина40 kм (130,000 ст)
Најдолга патека2 kм (6,561 ст 8 ин)
Жичници11 вкупно
Носивост на жичниците13,000/час
Снежни врнежи175 дена
Снежен топДа
Ноќно скијањеДа
Порталoc-jahorina.com/en/

Скијачкиот центар Јахорина (српски: Ски центар Јахорина), официјално наречен Олимписки центар Јахорина, е планинско одморалиште и најголемо и најпопуларно одморалиште за зимски туризам во Босна и Херцеговина. Скијачкиот центар се наоѓа на падините на планината Јахорина во Динаридите. Се наоѓа на 15 км од општина Пале во ентитетот Република Српска и на 30 км од меѓународниот аеродром во Сараево. Во скијачкиот центар Јахорина се одржувале натпреварите во алпско скијање за време на Зимските олимписки игри 1984 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Првите пишани документи за скијање на планината Јахорина се забележани кон крајот на 19 век за време на Австроунгарското владеење.[1] Организираниот туризам на Јахорина започнал во 1923 година, кога бил основан скијачкиот центар. Помеѓу Првата и Втората светска војна, на Јахорина биле изградени ски скокалници и планинарски дом. Првиот југословенски скијачки митинг се одржал на Јахорина во 1937 година.

На скијачкиот центар Јахорина се одржале натпреварите во алпско скијање во женска конкуренција за време на Зимските олимписки игри 1984 година, кои се одржале од 8 до 19 февруари 1984 година во Сараево, СФР Југославија.[2] Од 1984 година, скијачкиот центар Јахорина го носи официјалното име „Олимписки центар Јахорина“.

Скијачкиот центар Јахорина е најголемиот и најпопуларен ски центар во Босна и Херцеговина. Освен алпско скијање, сноубординг, планинарење и санкање, местото нуди можност и за други спортски активности на отворено.[3] Нордиските скијачки патеки, патеките за крос-кантри и разните други спортски објекти нудат дополнителни можности за спортистите и туристите.[3] Со поставувањето на рефлектори овозможено е и ноќно скијање на скијачката патека Пољице.  Во 2018 година, скијачкиот центар го посетиле 185.000 туристи, најголем број по 1980-тите.[3]

Скијакиот центар Јахорина бил еден од местата каде што во февруари 2019 се одржал Европскиот младински олимписки зимски фестивал.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pivljanin, Ranko (25 February 2018). „Pre skoro sto godina, Jahorina je ugostila prve skijaše, a sada ova planinska lepotica dobija novo lice“. blic.rs (Serbian). Посетено на 30 December 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Final Report Sarajevo '84“. la84.org. Посетено на 30 December 2018.
  3. 3,0 3,1 3,2 Crnjak, Marija (6 December 2018). „Jahorina se vraća na svjetsku ski scenu“. poslovni.hr (Croatian). Посетено на 30 December 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. Papaz, Stefan (26 November 2018). „EYOF stigao pred vrata“. oslobodjenje.ba (Bosnian). Посетено на 4 January 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]