Европски младински олимписки фестивал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лого на игрите
Велосипедска трка на ЕОФМ во Белград, 2007 година

Европскиот младински олимписки фестивал (англиски: European Youth Olympic Festival) познат по своите иницијали EYOF, e спортско натпреварување за млади спортисти од 48 земји членки на асоцијацијата на Европски олимписки комитети. Европскиот младински олимписки фестивал има летна верзија, која за првпат била одржана во Брисел во 1991, и зимска верзија, која за првпат била одржана 2 години подоцна во Аоста.

Домаќини[уреди | уреди извор]

Летни фестивали:

Зимски фестивали:

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]