Јан Карамо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јан Карамо
SM Caen vs UNFP, July 30th 2016 - Yann Karamoh 2.jpg
Карамо со Каен во 2016
Лични податоци
Полно име Јан Карамо
Висина &100000000000001850000001,85 м
Положба Напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Бордо (на позајмица од ФК Интер)
Број 8


* Настапи (Голови)

Јан Карамо (р. 8 јули 1998) — француски професионален фудбалер кој игра како напаѓач за Бордо на позајмица од Интер.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Каен[уреди | уреди извор]

Роден во Абиџан, Карамо стана играч на Каен во 2011, откако пред тоа играше во Расинг Коломбес 92. На 7 декември 2015 година, го потпишал неговиот прв професионален договор, со времетраење од 3 години.[1]

Тој го направи неговиот дебитантски натпревар во Лига 1 на 13 август 2016 во победата на Каен од 3–2 против Лорјан, заменувајќи го Рони Роделин во 77. минута.[2] Шест дена подоцна, тој почна да ги игра сите 90 минути за неговиот клуб во вториот натпревар, пораз од 0–2 на гости кај Лион.[3]

Интер[уреди | уреди извор]

На 31 август 2017, Карамо потпиша за клубот од Серија А, Интер на двогодишен позајмувачки договор со право на откуп.[4] Карамо го направи своето деби во Серија А на 24 септември 2017 година во победата од 1–0 Џенова заменувајќи го Борха Валеро во 72та минута.[5] На 11 февруари, Карамо го почна неговиот прв натпревар за Интер постигнувајќи гол за победа од 2–1 против Болоња.

Позајмица во Бордо[уреди | уреди извор]

На 31 август 2018, Карамо се врати во Франција т.е. во Бордо на едногодишна позајмица.[6][7]

Статистики во кариерата[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

До 19 август 2018[8]
Клуб Сезоната Лига Куп Лига Куп Европа Други Вкупно
Поделба Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Каен 2016-17 Лига 1 35 5 1 0 0 0 36 5
ФК Интер (заем) 2017-18 Серија А 16 1 1 0 17 1
2018-19 1 0 0 0 0 0 1 0
Вкупно 17 1 1 0 0 0 0 0 0 0 18 1
Вкупно во кариерата 52 6 2 0 0 0 0 0 0 0 54 6

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Caen : Yann Karamoh passe pro“. L'Equipe (француски). 7 December 2015. Посетено на 19 August 2016.
  2. „Première en Ligue 1 pour Yann Karamoh“. SM Caen (француски). 15 August 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-19. Посетено на 19 August 2016.
  3. Scott, Andy (19 August 2016). „In-form Lacazette again Lyon's match-winner“. Yahoo Sports. Посетено на 19 August 2016.
  4. „Karamoh signs for the nerazzurri“. inter.it. 31 August 2017. Посетено на 31 August 2017.
  5. „Internazionale vs. Genoa - 24 September 2017 - Soccerway“. uk.soccerway.com (англиски). Посетено на 2017-09-28.
  6. „Yann Karamoh moves to Bordeaux on loan“. inter.it. 31 August 2018. Посетено на 31 August 2018.
  7. „Official: Karamoh to Bordeaux“. Football Italia. 31 August 2018. Архивирано од изворникот на 2018-09-01. Посетено на 1 September 2018.
  8. „Y. Karamoh“. Soccerway. Посетено на 19 August 2016.