UTC-4

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
UTC−04: Сино (јануари), Портокалово (јули), Жолто (цела година), светлосино - морски површини
Време во Бразил
  UTC−4 / лете: UTC−3
  UTC−3 / лете: UTC−2

UTC−04:00 е време 4 часа пред координираното универзално време. Канада и САД се практикува како источен часовен појас во топлите месеци (летно сметање на времето). Атлантскиот часовен појас го практикува како стандардно време (студените месеци).

Ова временско отстапување важи преку целата година во источнокарипските земји.

Како стандардно време (цела година)[уреди]

Источнокарипски појас - ECT[уреди]

Атлантски стандарден појас[уреди]

Други карипски подрачја[уреди]

Јужна Америка[уреди]

Северна Америка[уреди]

Како стандардно време (зима на сев. полутопка)[уреди]

Атлантски стандарден појас[уреди]

Како стандардно време (зима на јуж. полутопка)[уреди]

Јужна Америка[уреди]

Како летно време (лето на сев. полутопка)[уреди]

Кариби[уреди]

Источно летно време[уреди]

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 „Тековен часовен појас“. Бразил ја разгледува можноста за воведување на единствен часовен појас. Time and Date. 21 јули 2009 (подновено). http://www.timeanddate.com/news/time/brazil-one-time-zone.html. конс. 16 јуни 2012.  (англиски)
  2. 2,0 2,1 „Hora Legal Brasileira“. Horário de Verão. Observatório Nacional. http://pcdsh01.on.br/. конс. 16 јуни 2012.