Шарл Огистен де Кулон

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Шарл Кулон)
Прејди на: содржини, барај
Шарл Огистен де Кулон
Charles de coulomb.jpg
Портрет на Шарл Кулон
Роден 14 јуни 1736(1736-06-14)
Ангулем, Франција
Починал 23 август 1806(1806-08-23) (воз. 70 г.)
Париз, Франција
Националност Французин
Полиња Физика
Познат по Кулонов закон

Шарл Огистен де Кулон (француски: Charles-Augustin de Coulomb) (14 јуни 173623 август 1806) е француски физичар кој со торзиона терезија што сам ја направил, ги востановил законите за електростатика и за магнетните заемодејства. Тој прв ги извршил точните испитувања на триењето при лизгање и при тркалање, врз основа на кои ги поставил законите за триењето. Познат е и по тоа што ги востановил и законите за деформација при усукувањето.