Едвин Хабл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Едвин Хабл
Edwin-hubble.jpg
Роден ноември 20, 1889(1889-11-20)
Маршфилд, САД
Починал септември 28, 1953(1953-09-28) (на 63 год.)
Сан Марино, Калифорнија
Живеалиште САД
Националност Американец
Полиња Астрономија
Установи Универзитет Чикаго
Образование Универзитет Чикаго
Познат по Биг Бен
Хаблов закон
Влијаел врз Алан Сандаж

Едвин Хабл (20 ноември 1889 - 28 септември 1953) — американски астроном.

Тој е првиот научник кој докажал дека вселената се шири. Тој укажаl на непосредната меѓу брзината на оддалечување на далечните галаксии и нивните оддалечености од Земјата, денес познати под името Хаблов Закон. Хабл е познат и по докажувањето дека галаксиите се наоѓаат надвор од Млечниот пат, како и по системот на класифицирање на галаксиите. Според негo е наречен еден вселенски телескоp - Хаблов вселенски телескоп, а и константата на пропорционалноста меѓу брзината на оддалечување и растојанието го носи неговото име - Хаблова константа.