Холестерол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Холестерол
Cholesterol.svg
Cholesterol-3d.png
Назнаки
CAS бр. [57-88-5]
PubChem 5997
SMILES
InChI
ChemSpider бр. 5775
Својства
Молекулска формула C27H46O
Моларна маса 386,65 g/mol
Изглед бел кристлан прав[1]
Густина 1.052 g/cm3
Точка на топење

148–150 °C[1]

Точка на вриење

360 °C (се распаѓа)

Растворливост во вода 0,095 mg/L (30 °C)
Растворливост растворлив во ацетон, бензен, хлороформ, етанол, етер, хексан, метанол
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Infobox references

Холестеролот е липид што се наоѓа во мембраните на клетките на сите ткива и е потребен за нормално функционирање на организмот. Тој спаѓа во групата на стероли, бидејќи во неговиот состав има комбинација на стероиди и алкохол. Мали количини на холестеролот се наоѓаат и во клеточните мембрани на растенијата и габите.

Организмот го користи холестеролот за создавање на хормоните, витамините А, Д и Е, како и киселините во жолчното ќесе. Еден помал дел на холестеролот се наоѓа во крвта. Ако тој холестерол се акумулира на ѕидовите на крвните садови, може да запре или да се намали протокот на крв. Последиците за здравјето може да бидат големи, и во такви случаи количината на холестерол во крвта се регулира со помош на медицински препарати.

Според податоците на Светската здравствена организација, 54% од жителите на Европа, и тоа подеднакво мажите и жените, имаат зголемен лош холестерол. Притоа, само во петте најголеми европски економии, над 130 милиони луѓе имаат проблем со лошиот холестерол.[2]

Литература[уреди]

  1. 1,0 1,1 „Safety (MSDS) data for cholesterol“. http://physchem.ox.ac.uk/MSDS/CH/cholesterol.html. конс. 20 октомври 2007. 
  2. „Секој петти Европеец има висок холестерол“, Дневник, година XVIII, број 5613, понеделник, 10 ноември 2014, стр. 7.