Светска здравствена организација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Светска здравствена организација
World Health Organization

Flag of the World Health Organization
Основана 7 април 1948
Тип Специјализирана агенција на Обединетите нации
Седиште Женева, Швајцарија
Членство 193 земји членки
Службени јазици арапски, кинески, англиски, француски, руски и шпански
Генерален директор Др. Маргатет Чан
Мреж. место http://www.who.int/


Светската здравствена организација или СЗО (анг: World Health Organization, WHO) е посебна организација на Обединетите нации која делува како координативно тело на меѓународното јавно здравство. Седиштето и е во Женева во Швајцарија. СЗО ја основале ООН на 7 април 1948 година. Моментален (2008.) генерален директор е Др. Маргатет Чан. СЗО е наследничка на Здравствената организација (Health Organization), која била агенција на Лигата на нациите.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]