Тулуза

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Тулуз)
Прејди на: содржини, барај

Тулузаа

Знаме на Тулузаа
Грб на Тулузаа
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Општ. заедница Голема комуна Тулуза
Градоначалник Пјер Коен (СП)
(since 2008)
Статистики
Површина1 118,3 км²
Население1 450.832 жит.  
 - Ранг 4-ти град во франција по број на население
 - Густина 3811 жит/км²
Урбана област 808 km2 (312 sq mi) (1999)
 - Население 891,000 (2008)
Метро. област 40.152 km2 (15,503 sq mi) (1999)
 - Население 1,133, 000 (2008)
Часовен појас CET (GMT +1)
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Тулуза (француски: Toulouse) е град во југозападна Франција. Градот се протега на реката Гарона и каналите Миди и Гарона, преку кои е поврзан со Атланскиот Океан и Средоземното море. Тулуза е оддалечен околу 600 км одПариз. Во градот живеат 390.350 жители,додека во поширокото градско подрачје над 970.000 (1999).

Тулуза е главен град на регионот Југ-Пиринеи и департманот Горна Гарона.

Во средниот век Тулуза бил престолнина на регионот Окситанија Тулуза е најголемиот аероспејс центар во Европа тука се сместени Ербас, производителите на сателити Галилео, СПОТ и ЦНЕС, како и Националниот центар за вселенски истражувања - најголемиот вселенски центар во Европа.