Недела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Недела, според ISO 8601, е последниот ден од седмицата, и во Mакедонија се смета за неработен ден, поврзан со викендот. Во старата христијанска религија и денешната еврејска религија, се смета за прв ден. Во денешната христијанска религија се поврзува со денот на воскреснувањето на Исус Христос. Недела е денот помеѓу сабота и понеделник.

Денови од седмицата

Понеделник | Вторник | Среда | Четврток | Петок | Сабота | Недела