Месец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Месец е единица на време, која има приближно времетраење колку ротацијата на Месечината околу Сонцето.

Во годината има 12 месеци: Јануари, Февруари, Март, Април, Мај, Јуни, Јули, Август, Септември, Октомври, Ноември и Декември, кои имаат свои соодветни изворни македонски имиња.

Видете исто така[уреди]