Мартин Хајдегер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мартин Хајдегер
Западна философија
Философија на XX век
Цело име Мартин Хајдегер
Роден 26 септември 1889
Мескирх, Баден, Германија
Починал 26 мај 1976(1976-05-26) (на 86 год.)
Фрајбург, Баден-Виртемберг, Германија
Школа феноменологија · херменевтика · егзистенцијализам
Главни интереси онтологија · метафизика · уметност · грчка философија · технологија · јазик · поезија · мисла
Значајни идеи овобитие · врамување

Мартин Хајдегер (герм. Martin Heidegger, 26 септември 1889 - 1976), главен претставник на егзистенцијализамот во Германија и пошироко во светот. Извршил големо влијание врз современите философи на егзистенцијализмот. Негови најпознати дела се „Битие и време“, „Кант и проблемот на метафизиката“ и „Што е тоа метафизика?“.


Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]