Брчко (округ)

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
За други значења видете ја страницата за појаснување.
Округ Брчко
Брчко дистрикт
Brčko Distrikt

Знаме

Грб
Карта на округот Брчко.
Координати: 44°52′00″ СГШ 18°47′00″ ИГД / 
Држава Босна и Херцеговина
Основан 5 март, 1999
Управа
 • Градоначалник Драган Пајиќ
 • Претседател на собранието Мирсад Ѓапо
 • Меѓународен супервизор Рафи Грегоријан
Површина
 • Вкупна 493 км2
Население (1991)
 • Вкупно 87,332 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски код 76100
Повик. бр. (+387) 49
Портал Официјално мрежно место,
Официјално мрежно место на собранието

Округот Брчко (српски јазик: Брчко дистрикт, хрватски и босански: Brčko distrikt) е самоуправувачка, неутрална и посебна единица на Босна и Херцеговина. Тој е формално дел и на Република Српска и на Федерацијата на Босна и Херцеговина кои се двете главни единици на земјата.

Видете исто така[уреди]