Биелина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Биелина
Bijeljina
Местоположба на Биелина.
Координати: 44°45′ СГШ 19°13′ ИГД / 
Држава Босна и Херцеговина
Ентитет
Управа
 • Градоначалник Миќо Миќиќ [3]
Површина
 • Вкупна 734 км2
Население [1]
 • Вкупно 85.692 (проц,) жит.
 • Општина 150.000 (проц,)
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Повик. бр. 55
Портал www.sobijeljina.org

Биелина (босански, српски, хрватски: Bijeljina) е град и општина во Босна и Херцеговина и втор најголем град во ентитетот Република Српска, веднаш зад Бања Лука. Во рамките на Босна и Херцеговина, Биелина е петти најголем град . Градот се наоѓа во областа Семберија и важи за неофицијален центар на источна Република Српска. Од границата со Србија градот е оддалечен околу 6 километри и 40 километри од границата со Хрватска.

Население[уреди]

1991[уреди]

Според пописот од 1991 година, општина Биелина имала 96,796 жители:[2]

Според истиот попис од 1991 година, само градот имал 36,414 жители: [3]

  • Муслимани - 19.024 (52,24%)
  • Срби- 10.450 (28,69%)
  • Хрвати- 366 (1,00%)
  • Југословени- 3.452 (9,47%)
  • други- 3.122 (8,60%)

Според проценките од 2005 година, општина Биелина имала 105,000 жители[4]

Значајни личности од Биелина[уреди]

Збратимени градови[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Prostorni plan Republike Srpske do 2015. Banja Luka, April 2008. p. 67 & 69
  2. [1] Bosnia and Herzegovina 1991 census. Retrieved on 3 May 2007.
  3. [2] Bosnia and Herzegovina 1991 census. Retrieved on 3 May 2007.
  4. Prostorni plan Republike Srpske do 2015. Banja Luka, April 2008. p. 69

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]