Red Dead Redemption 2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Red Dead Redemption 2

Изработувач(и) Rockstar Games
Издавач(и) Rockstar Games
Продуцент(и) Роб Нелсон
Програмер(и) Фил Хукер
Композитор(и) Вуди Џексон
Серијал Red Dead
Погон RAGE
Подлоги
Датум на издавање
  • PlayStation 4, Xbox One
  • 26 октомври 2018
  • Windows
  • 5 ноември 2019
  • Stadia
  • 19 ноември 2019
Жанр(ови) акционо авантуристичка игра, пукач од трето лице
Режим(и) едноиграчки, повеќеиграчки

Red Dead Redemption 2 (стилизирано: Red Dead Redemption II, скратено: RDR2) — компјутерска игра во жанровите акционо-авантуристичка и пукач од трето лице со отворен свет, развиена од Rockstar Studios и издадена од Rockstar Games за конзолите PlayStation 4 и Xbox One на 26 октомври 2018 г. и за лични сметачи со Windows на 5 ноември 2019 г. Тоа е трета игра од серијата Red Dead и предисторија на Red Dead Redemption од 2010 г.

Дејството на Red Dead Redemption 2, осмислено во духот на вестерн, се одвива на територијата на неколку измислени американски држави на преминот од XIX во XX век. Заплетот на играта е изграден околу авантурите на бандата на Дач ван дер Линде; Играчот управува еден од членовите на бандата — Артур Морган, а по завршувањето на приказната до епилогот — друг член на бандата, Џон Марстон. По неуспешниот грабеж на траект, бандитите се принудени да се кријат во дивината од сојузните агенти и ловците на глави. Red Dead Redemption 2 му овозможува на играчот слободно да патува низ огромниот свет на играта, самостојно наоѓајќи интересни места и дејности — таквите можни дејности вклучуваат стрелба, грабежи, лов на диви животни, трки со коњи и наоѓање колекционерски предмети (картички од цигари, ловење легендарни риби/животни, коски од диносауруси, карпести резби итн.). Посебен систем за „чест“, кој ги зема предвид и достојните и криминалните дела на играчот, влијае како на заплетот на играта, така и на играчкиот процес.[1][2]

Приказна[уреди | уреди извор]

Играта започнува во 1899 г. со бандата Ван дер Линде, предводена од Дач ван дер Линде, во бегство по неуспешниот грабеж во градот Блеквотер. Бандата, вклучувајќи го и главниот јунак Артур Морган, е принудена да побегне во планините бидејќи полицијата ги следи. Бандата поставува камп во снеговитите планини во близина на Колтер, каде што се обидуваат да се прегрупираат и да го испланираат својот следен потег. Артур е испратен на различни мисии за да обезбеди залихи и ресурси за опстанок на бандата. Откако бандата се преселува во нов камп во Хорсшу Оверлук, во близина на градот Валентајн, тие почнуваат да се утврдуваат во областа. Артур презема различни задачи за да ѝ помогне на бандата да обезбеди сојузи и ресурси додека се справува со внатрешни судири и надворешни закани.

Бандата повторно се преселува во Клеменс Поинт, каде што се зголемува напнатоста меѓу Дач и соперничките банди, како и со полицијата. Артур станува сѐ повеќе разочаран од раководството на Дач и почнува да се сомнева во насоката на бандата. Бандата се преселува во раздвижениот град Сен Дени, каде што се надеваат дека ќе се скријат и ќе го испланираат својот следен голем успех. Меѓутоа, напнатоста во бандата достигнува точка на вриење, што доведува до предавства и внатрешни расправии.

По неуспешниот обид за грабеж, Артур и уште неколку членови на бандата доживеале бродолом на островот Гуарма. Мораат да се борат за да преживеат против непријателските сили додека се обидуваат да најдат начин да се вратат на копното. Назад на копното, ситуацијата на бандата станува сè пострашна како што се приближува полицијата. Плановите на Дач стануваат понепромислени и опасни, што води до судир во бандата и распаѓање на односите.

По падот на бандата, приказната се префрлува на Џон Марстон, поранешен член на бандата, додека тој се обидува да изгради нов живот за себе со своето семејство. Играчите се сведоци на борбите на Џон да го остави своето минато зад себе и да се помири со неговите постапки додека бара откуп. Во текот на играта, играчите доживуваат богата и извонредна приказна исполнета со незаборавни ликови, морални дилеми и епски спротивставувања, сместени во заднината на опаѓачката епоха на Дивиот Запад.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hood, Vic; updated, Henry St Leger last (2019-03-15). „Red Dead Redemption 2 PS4 and Xbox One: what to know about RDR2 on consoles“. TechRadar (англиски). Посетено на 2024-02-21.
  2. Bertz, Matt (2018-10-26). „Red Dead Redemption II Review - An Open-World Western For The Ages“. Game Informer (англиски). Посетено на 2024-02-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]