Прејди на содржината

Rainbow

Од Википедија — слободната енциклопедија
Rainbow
Rainbow на настап во 2017 година.
Животописни податоци
Познат(а) и како
 • Ritchie Blackmore's Rainbow
 • Blackmore's Rainbow
ПотеклоЛондон и Лос Анџелес
Жанрови
Период на активност
 • 1975–1984
 • 1993–1997
 • 2015–present
Издавачи
Соработници

Rainbow (познати и како Ritchie Blackmore's Rainbow или Blackmore's Rainbow) ― британска рок група, основана во Лондон и Лос Анџелес во 1975 година од гитаристот Ричи Блекмор. Групата е основана по првото заминување на Блекмор од Deep Purple, и во неа на почетокот членувале четвори члена од групата Elf, вклучувајќи го и нивниот пејач Рони Џејмс Дио. По нивниот прв албум, Блекмор ги отпуштил овие членови, освен Дио. На групата ѝ се приклучиле тапанарот Кози Пауел, басистот Џими Бејн и клавијатуристот Тони Кери. Овој состав го снимил вториот албум на групата Rising (1976), а за албумот Long Live Rock 'n' Roll (1978) Бејн и Кери биле заменети со Боб Дејзли и Дејвид Стоун, соодветно. По објавувањето на албумот Дио ја напуштил групата и во 1979 година се приклучил на Блек Сабат.

Првите песни на Rainbow содржеле претежно загадочни текстови во хеви-метал стил, а по заминувањето на Дио од групата почнале да свират поп-рок музика.[1] Во 1979 година, Блекмор и Пауел повикале три нови члена: пејачот Греам Бонет, клавијатуристот Дон Ери и уште еден тогаш поранешен член на Deep Purple, басистот Роџер Гловер. Во овој состав ја објавиле песната "Since You Been Gone“ од нивниот четврти студиски албум Down to Earth и постигнале огромен комерцијален успех. Во 1980 година, Џо Лин Тарнер го заменил Бонет, а од групата си заминал Пауел. Rainbow снимиле уште три албуми: Difficult to Cure (1981), Straight Between the Eyes (1982) и Bent Out of Shape (1983). Групата се расформирала во 1984 година, откако Блекмор и Гловер повторно се приклучиле на Deep Purple. Во 1993 година, по второто напуштање на Deep Purple, Блекмор ја обновил Rainbow со нов состав, на чие чело бил тогаш непознатиот Дуги Вајт. Овој состав го снимил нивниот осми и последен студиски албум Stranger in Us All (1995). Блекмор го променил стилот на музика, од рок во ренесансна и средновековна музика, што било причина за второ распаѓање на групата во 1997 година. Во 2015 година групата уште еднаш била возобновена,[2] и следните неколку години тие повремено одржувале концерти во живо.

Со текот на годините, Rainbow често го менувал составот, а секој студиски албум бил снимен со различна постава. Блекмор бил единствен постојан член на групата. Составот кој најдолго се задржал, во кој членувале Блекмор на гитара, сопругата на Блекмор, Кендис Најт како придружен вокал, Рони Ромеро како главен вокал, Боб Нову на бас, Дејвид Кит на тапани и Јенс Јохансон на клавијатури, траел од 2015 до 2023 година, по што Ромеро објавил дека ќе си замине од групата.[3]

Rainbow се наоѓаат на 90-то место на списокот од „100 најголеми уметници на хард рокот“ објавен од VH1.[4] Групата продала преку 28 милиони плочи.[5]

Историја[уреди | уреди извор]

Рони Џејмс Дио и Ричи Блекмор во Норвешка, 1977 година

Рони Џејмс Дио се најде себеси со поблиски врски со Ричи Блекмор, бидејќи групата „Елф“ во суштина бил трансформиран во она што ќе стане Rainbow. Името дошло од Rainbow Bar and Grill, сместен во Лос Анџелес, каде што Рони и Ричи потрошувале дел од своето слободно време.[6] Замислата на поранешниот гитарист на Deep Purple, Ричи Блекмор, Rainbow брзо се разви во еден од најуспешните тешки метални групи во 70-те години зад харизматичниот фронтмен Рони Џејмс Дио. Заедно, дуото ќе продуцира низа признати албуми кои сѐ уште се сметаат за класици на жанрот. Но, групата повеќепати ќе го промени својот музички пристап по заминувањето на пејачот, на крајот збунувајќи и отуѓувајќи голем дел од нивната публика.

Турнеја по турнеја следеше помеѓу студиската работа и групата доживеа голем број промени во линијата пред притисоците на крајот ги поттикнаа членовите да се префрлат на други работи. Отпуштајќи осум албуми за време на своето децениско траење, групата конечно заврши кога Блекмор замина за да се приклучи кон неговите стари другари од Deep Purple во целосното обединување во 1984 година. И кога влијанието на Rainbow исчезна во интервентните децении, нивното е клучно поглавје во развојот на хеви метал и хард рок.[7]

Членови[уреди | уреди извор]

 • Ричи Блекмор - гитара (1975–1984, 1993–1997, 2015–сегашност)
 • Рони Џејмс Дио - главен вокал (1975-1979)
 • Рони Ромеро - главен вокал (2015–сегашност)
 • Јенс Јохансон - клавијатура (2015-сегашност)
 • Боб Новау - бас гитара , придружен вокал (2015-сегашност)
 • Давид Кеитх - тапани (2015-сегашност)

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Ritchie Blackmore's Rainbow (1975)
 • Rising (1976)
 • Long Live Rock 'n' Roll (1978)
 • Down to Earth (1979)
 • Difficult to Cure (1981)
 • Straight Between the Eyes (1982)
 • Bent Out of Shape (1983)
 • Stranger in Us All (1995)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Rivadavia, Eduardo. „Rainbow“. Allmusic. Посетено на 10 July 2010.
 2. „Blackmore's touring lineup revealed“. ClassicRock. TeamRock. 6 November 2015. Посетено на 6 November 2015.
 3. „RONNIE ROMERO Says His Time With RAINBOW Is Over: 'I Don't Think That's My Place Anymore'. Blabbermouth.net. 22 October 2023. Посетено на 12 November 2023.
 4. „VH1's 100 Greatest Artists of Hard Rock“. Rate Your Music. Посетено на 13 November 2010.
 5. „Rainbow: Since You Been Gone“. BBC Online. Посетено на 29 September 2019.
 6. „DIO / RonnieJamesDio.com - Discography - Rainbow“. web.archive.org. 2009-06-21. Архивирано од изворникот на 2009-06-21. Посетено на 2019-02-19.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Rainbow | Biography & History“. AllMusic (англиски). Посетено на 2019-02-19.