Nothing Else Matters (песна)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Nothing Else Matters“
сингл од Metallica
од албумот Metallica
Пуштена20 април 1992
Снимена30 мај 1991
СтудиоOne on One, Северен Холивуд, Калифорнија
ЖанрХеви-метал[1]
Должина6:28
МаркаElektra
Композитор(и)
ТекстописецЏејмс Хетфилд
Продуцент(и)
Metallica ― синглова хронологија
"The Unforgiven"
(1991)
"Nothing Else Matters"
(1992)
"Wherever I May Roam"
(1992)
Музичко видео
"Nothing Else Matters" на YouTube

„Nothing Else Matters“ ― песна на американскиот хеви-метал бенд Металика. Како моќна балада,[2] била издадена во 1992 година како трет сингл од истоимениот, а воедно и петти студиски албум, Металика. Песната се искачила на 11-то место на топ-листата за мејнстрим рок песни на Билборд, на 6-то место на топ-листата за синглови во Обединетото Кралство, број 1 во Данска и стигнала до првите десет места на многу други европски топ листи. „Nothing Else Matters“ била прикажана како репродуцирачка песна во музичката видео игра Гитарскиот херој: Металика. Признаена како една од најпознатите и најпопуларните песни на Металика, таа постанала неизоставен елемент на настапите во живо.

Историја[уреди | уреди извор]

Водечкиот пејач и ритамски гитарист Џејмс Хетфилд ја напишал песната (заслужна за Хетфилд и Улрих)[3] во 1990 година додека биле на турнеја, кога Хетфилд „бил разочаран поради тоа што бил далеку од дома“.[4] Првично, песната не требала да биде објавена, бидејќи Хетфилд ја напишал за себе, но откако ја слушнал тапанарот Ларс Улрих, таа била вметната во албумот.[4] Хетфилд на почетокот бил скептик околу претставувањето на песната пред бендот: „Мислев дека Металика можеме да бидеме само ние четворицата. Тоа се песни за уништување, удирање со глава, крвавење за публиката, што и да е, сѐ додека не е за девојки и брзи автомобили, иако тоа нѐ привлекуваше. Песната беше за девојка во тоа време. Испадна дека е поприлично голема песна“.[5] Таа била една од четирите демо песни снимени од бендот на 13 август 1990 година.[5]

Композиција[уреди | уреди извор]

Воведот е Е-мол арпеџо (спуштен за половина чекор подолу на сценските изведби) започнувајќи со отворено ниско Е проследено од отворените жици G, B и високо Е.

Таа е една од ретките песни на Металика во кои Хетфилд свири гитарско соло. Главниот гитарист, Кирк Хамет, не учествувал во снимањето во студиото, што го прави еден од ретките случаи во целиот репертоар на Металика, заедно со песната на Клиф Бартон(Anesthesia) Pulling Teeth“, каде што тој не се појавува.[6] Хамет изјавил дека не научил како да ја свири песната сѐ додека не биле длабоко започнати со турнејата за албумот.

Оркестарските аранжмани ги напишал наградуваниот композитор Мајкл Кејмен, кој подоцна продолжил да соработува со групата за албумот S&M.

Спот[уреди | уреди извор]

Спотот бил премиерно прикажан на MTV на 26 февруари 1992 година. Режиран е од Адам Дабин, а уреден од Шон Фулан. Клипот се состои од делови од документарецот „A Year and a Half in the Life of Metallica“, кој бил снимен за време на снимањето на Metallica.[7] Еден од нив го прикажува Хетфилд како свири на гитара марка Gibson EDS-1275 за време на вториот рефрен. MTV повеќе не го емитува видеото во текот на дневните часови бидејќи содржи голотија во форма на пин-ап постери и централни набори на Playboy, кои се залепени во студиото. Исто така има и слика од Кип Вингер, член на Вингер, врз која Улрих фрла пикадо. На компилацијата на ДВД-то на музичкото видео на бендот од 2006 година, постерите се цензурирани, како што било направено и со голотијата прикажана во музичките спотови за „Turn the Page“ и „Whiskey in the Jar“.

Во август 2021 година, спотот достигнал една милијарда прегледи на YouTube, со што станал првиот спот на Металика што ја достигнал таа цифра.[7]

Во живо[уреди | уреди извор]

Песната станала главен дел од настапите во живо на Металика и била посветена на нивните обожаватели.

Верзија во живо на песната може да се чуе на ЦД/ДВД-то Orgullo, Pasión y Gloria: Tres Noches en la Ciudad de México. Други снимки во живо може да се најдат на Live Shit: Binge & Purge, на S&M, Cunning Stunts ДВД-то, на DVD/Blu-ray The Big 4 Live from Sofia, Bulgaria како и на појавувањето на групата во филмот Through the Never, но исто така и на наредниот албум во живо, S&M2.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Интернационален сингл
Бр. Наслов Траење
1. „Nothing Else Matters“   6:30
2. „Enter Sandman“   5:26
3. Harvester of Sorrow“   6:02
Во живо на стадионот Вембли, Лондон, 20 април 1992
Бр. Наслов Траење
1. „Enter Sandman“   5:39
2. Sad but True“   5:30
3. „Nothing Else Matters“   6:17

По повод појавувањето на S&M, оркестрацијата била организирана од страна на Мајкл Кејмен кој диригирал со Симфонискиот оркестар на Сан Франциско. Оваа верзија во живо е претставена на албумот S&M. Била издадена и како сингл „Nothing Else Matters '99“, која ги вклучувала и „-Human“ и S&M верзијата на „For Whom the Bells“, на 22 ноември 1999 година.[8] Оваа верзија се свирела и со гитари наштимани на E♭.

Табела за крајот на 2000 година

Табела (2000) Позиција
Белгија (Ултратоп 50 Фландрија) [9] 12
Европа (Eurochart Hot 100) [10] 42
Германија (Официјални германски топ листи) [11] 20
Холандија (холандски Топ 40) [12] 9
Холандија (Топ 100 поединечни) [13] 21
Швајцарија (Швајцер Хитпарада) [14] 31

„Лифт верзија“[уреди | уреди извор]

Исто така има и акустичен ремикс на „Nothing Else Matters“ кој се нарекува „Elevator Version“(„Лифт верзија“), без електрични гитари (заменети со акустични гитари, дури и за соло), оркестрации на Камен и само гласот на Хетфилд; се појавува и како секундарна снимка на „Sad but True“.

Верзија за „Крстарење во џунгла“[уреди | уреди извор]

Инструменталната верзија на „Nothing Else Matters“ се појавува на саундтракот на филмот „Jungle Cruise“ од 2021 година. Бендот соработувал со филмскиот композитор Џејмс Њутон Хауард како би снимиле нов оркестарски аранжман на песната за филмот.[15][16]

Грегоријанска верзија[уреди | уреди извор]

Грегоријан е германски бенд на чело со Френк Петерсон кој изведува верзии на модерни поп и рок песни инспирирани од Грегоријанското пеење. Во 1999 година, тие ја вратиле нивната верзија за да биде вклучена во нивниот албум Masters of Chant .[17]

Верзија на Мајли Сајрус[уреди | уреди извор]

На 7 јануари 2021 година, било објавено дека Мајли Сајрус ќе објави кавер верзија во која ќе се појавуваат Елтон Џон на пијано, тапанарот Чед Смит од Red Hot Chili Peppers, сегашниот басист на Металика, Роберт Трухило и виолончелистот Јо-Јо Ма. Сајрус, исто така, објавила во октомври 2020 година дека планира да издаде целосен албум посветен на Металика. Сајрус претходно ја извела „Nothing Else Matters“ за време на нејзиниот сет во 2019 година во Гластонбери.[18] Кавер верзијата, продуцирана од Ендрју Ват, била објавен на 22 јуни 2021 година, како промотивен сингл од трибјут албумот на Металика, The Metallica Blacklist, објавен на 10 септември истата година. Видеото за оваа верзија било објавено истиот ден на YouTube каналот на Сајрус.[19] Овој кавер е исто така вклучен во албумот на Елтон Џон, The Lockdown Sessions, кој бил објавен на 22 октомври.

Мешап на Хардвел[уреди | уреди извор]

На 23 декември 2022 година, Хардвел ја објавил музичката комбинација, мешап, на „Nothing Else Matters“ и неговата песна „F*cking Society“, која била вклучена во луксузното издание на неговиот албум Rebels Never Die.[20]

Други кавер верзии[уреди | уреди извор]

 • The Metallica Blacklist содржи кавер верзии од различни уметници, вклучувајќи ги Сајрус, Фиби Бриџерс, Дејв Гахан, Мики Гајтон, Дермот Кенеди, Мон Лаферте, Игор Левит, Мојата утринска јакна, ПГ Роксет, Дариус Ракер, Крис Стејплтон и Трезор.[21]
 • Today Is the Day снимиле насловна верзија на песната, која била објавена во компилацијата на Undecided Records The Old, The New, The Unreleased: Undecided Records Sampler.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Elton John calls Nothing Else Matters 'one of the best songs ever written', makes James Hetfield well up“. Kerrang!. September 13, 2021. Архивирано од изворникот 27 декември 2022. Посетено на 27 декември 2022.
 2. „Top 10 Power Ballads That Don't Suck“. Loudwire. 12 април 2018. Архивирано од изворникот на 26 септември 2022. Посетено на 8 декември 2023.
 3. „Metallica - Metallica“. Allmusic.com. Архивирано од изворникот на 5 март 2018. Посетено на 8 декември 2023.
 4. 4,0 4,1 Steffen, Chris (22 јуни 2012). „James Hetfield And Kirk Hammett Look Back On Metallica's Black Album“. The Village Voice. Архивирано од изворникот на 1 јануари 2015. Посетено на 8 декември 2023.
 5. 5,0 5,1 Hobson, Rich (15 август 2022). „Metallica's Nothing Else Matters: the story behind the song“. Metal Hammer. Архивирано од изворникот на 24 септември 2022. Посетено на 8 декември 2023.
 6. Празен навод (help)
 7. 7,0 7,1 Празен навод (help)
 8. Nothing Else Matters '99 release date Архивирано на 15 јануари 2013 г.
 9. „Jaaroverzichten 2000“ (холандски). Ultratop. Архивирано од изворникот на November 16, 2021. Посетено на March 22, 2020.
 10. „Eurochart Hot 100 Singles 2000“ (PDF). Music & Media. Архивирано од изворникот (PDF) на June 15, 2020. Посетено на September 12, 2022.
 11. „Top 100 Single–Jahrescharts 2000“ (германски). GfK Entertainment. Архивирано од изворникот на May 9, 2015. Посетено на March 22, 2020.
 12. „Top 100-Jaaroverzicht van 2000“. Dutch Top 40. Архивирано од изворникот на January 8, 2014. Посетено на March 22, 2020.
 13. „Jaaroverzichten – Single 2000“ (холандски). MegaCharts. Архивирано од изворникот на October 18, 2019. Посетено на March 22, 2020.
 14. „Swiss year-end chart“. swisscharts.com. 2000. Архивирано од изворникот на December 14, 2013. Посетено на November 22, 2017.
 15. Празен навод (help)
 16. „Exclusive: Metallica's Lars Ulrich Talks Working on 'Jungle Cruise' Score for Disney“. Collider. 3 септември 2020. Архивирано од изворникот на 4 септември 2020. Посетено на 20 јануари 2024.
 17. „r/Music - Gregorian - Nothing Else Matters [Gregorian chant, new age]“. reddit. 11 јули 2017. Архивирано од изворникот на 18 март 2023. Посетено на 20 јануари 2024.
 18. „Elton John, Chad Smith and more to appear on Miley Cyrus' Metallica covers album“. NME. 7 јануари 2021. Архивирано од изворникот на 10 јануари 2021. Посетено на 20 јануари 2024.
 19. Празен навод (help)
 20. Goldenberg, Ross (23 декември 2022). „Hardwell strengthens Dancing Astronaut's 2022 Album of the Year with deluxe edition of 'Rebels Never Die'. Dancing Astronaut. Архивирано од изворникот на 24 демември 2022. Посетено на 20 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |archive-date= (help)
 21. Kandpal, Disha (23 јуни 2021). „THE METALLICA BLACKLIST ALBUM'S TRACKLIST EXPLORED: MILEY CYRUS, ELTON JOHN, AND MORE TO FEATURE“. HITC. Архивирано од изворникот на 11 септември 2021. Посетено на 20 јануари 2020.