Metallica (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Metallica“
Студиски албум од Metallica
Издаден 12 август 1991[1]
Снимен 6 октомври 1990 – 16 јуни 1991 во One on One Recording Studios
Жанр Хеви метал
Траење 62:31
Издавачка куќа Електра, Вертиго, Универзал
Продуцент Боб Рок, Џејмс Хетфилд, Ларс Улрих
Metallica — Хронологија

...And Justice for All
(1988)
Metallica
(1991)
Load
(1996)
Издадени песни од Metallica
 1. "Enter Sandman"
  Издадена: 29 јули 1991[2]
 2. "Don't Tread on Me"
  Издадена: 29 август 1991[3]
 3. "The Unforgiven"
  Издадена: 28 октомври 1991[4]
 4. "Nothing Else Matters"
  Издадена: 20 април 1992[5]
 5. "Wherever I May Roam"
  Издадена: 19 октомври 1992[6]
 6. "Sad but True"
  Издадена: 8 февруари 1993[7]

Metallica е петтиoт студиски албум на хеви метал групата Металика, издаден во 1991 година. Ова бил првиот од петте албуми во низа на групата кои дебитирале како најпродавани во САД. До денес во Америка се продадени 16 милиони, а во светот преку 30 милиони копии. Овде се наоѓаат култната нумера „Enter Sandman“ и прекрасната балада „Nothing Else Matters“. Според музичката критика, овој албум била причината за огромната популарност која денес ја ужива Металика.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите текстови се во авторство на Џејмс Хетфилд.

Бр. НасловМузика Траење
1. Enter Sandman“  Џејмс Хетфилд, Ларс Улрих, Кирк Хамет 5:31
2. Sad but True“  Хетфилд, Улрих 5:24
3. „Holier Than Thou“  Хетфилд, Улрих 3:47
4. The Unforgiven“  Хетфилд, Улрих, Хамет 6:26
5. Wherever I May Roam“  Хетфилд, Улрих 6:44
6. Don't Tread on Me“  Хетфилд, Улрих 4:00
7. „Through the Never“  Хетфилд, Улрих, Хамет 4:04
8. Nothing Else Matters“  Хетфилд, Улрих 6:28
9. „Of Wolf and Man“  Хетфилд, Улрих, Хамет 4:16
10. The God That Failed“  Хетфилд, Улрих 5:08
11. „My Friend of Misery“  Хетфилд, Улрих, Џејсон Њустед 6:48
12. „The Struggle Within“  Хетфилд, Улрих 3:55
Вк. траење:
62:31
Бонус песни
Бр. Наслов Траење
13. So What?(компонирано од Ник Калмер, Крис Ексал и Клајв Блејк; оригинална изведба на Anti-Nowhere League) 3:09
Вк. траење:
65:42

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Metallica“. Metallica.com. 13 август 1991. http://www.metallica.com/releases/the-black-album.asp. посет. 12 август 2011 г. 
 2. „Enter Sandman information“. Metallica.com. 29 јули 1991. http://www.metallica.com/releases/enter-sandman.asp. посет. 6 август 2011 г. 
 3. „Don't Tread on Me information“. Metallica.com. 29 август 1991. http://www.metallica.com/releases/don't-tread-on-me.asp. посет. 6 август 2011 г. 
 4. „The Unforgiven information“. Metallica.com. 28 октомври 1991. http://www.metallica.com/releases/the-unforgiven.asp. посет. 6 август 2011 г. 
 5. „Nothing Else Matters information“. Metallica.com. 20 април 1992. http://www.metallica.com/releases/nothing-else-matters.asp. посет. 6 август 2011 г. 
 6. „Wherever I May Roam information“. Metallica.com. 19 октомври 1992. http://www.metallica.com/releases/wherever-i-may-roam.asp. посет. 6 август 2011 г. 
 7. „Sad but True information“. Metallica.com. 8 февруари 1993. http://www.metallica.com/releases/sad-but-true.asp. посет. 6 август 2011 г.