Џејмс Њутн Хауард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џејмс Њутн Хауард
Хауард на премиерата на Темниот витез во 2008 година
Животописни податоци
Роден(а)9 јуни 1951(1951-06-09)(72 г.)
Лос Анџелес, САД
Жанровифилмски композитор
ЗанимањаКомпозитор, текстописец, продуцент
Инструментиклавијатури, акустично пијано
Период на активност1975–денес
Соработници

Џејмс Њутн Хауард (роден на 9 јуни 1951) — американски композитор, диригент и музички продуцент. Има работено на над 100 филмови и е добитник на Греми награда, Еми награда и осум номинации за Оскар. Неговите најпознати музички достигнувања се музиката од филмовите Убава жена (1990), Големиот Кањон (1991), Бегалецот (1993), Адвокатот на ѓаволот (1997), Диносаурус (2000), Атлантида: Изгубената империја (2001), Планета на богатството (2002) Кинг-Конг (2005), Бетмен почнува (2005), Крвав дијамант (2006), Темниот витез (2008), Наследството на Борн (2012), Фантастичните ѕверови и каде да се најдат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]