NGC 7833

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7833


Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 6 m 32,6 s
Деклинација +27° 38' 48""
Податоци од набљудување
Вид на објект систем од четири ѕвезди
Морфолошки вид *4
Физички податоци
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 18 ноември 1886

NGC 7833 е систем од четири ѕвезди во соѕвездието Пегаз, кој се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 ноември 1886 година од страна на Гијом Бигурдан, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 12 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7833 е од видот *4.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 6 m 32,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +27° 38' 48"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7833 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 125; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1735. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 779.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]