NGC 7772

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7772
Поглед кон NGC 7772
Поглед кон NGC 7772
Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 51 м 45 с
Деклинација +16° 14' 54""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III1p
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 7 октомври 1825
Други ознаки OCL 230

NGC 7772расеано ѕвездено јато во соѕвездието Пегаз, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7772 се споменува и како OCL 230.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 октомври 1825 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7772 е од видот III1p.[1] NGC 7772 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 51 м 45 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +16° 14' 54"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7772 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 170; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1722. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1182.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]