NGC 7724

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 7724


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 h 39 m 7 s
Деклинација -12° 13' 27""
Положбен агол 37°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 23 септември 1873
Други ознаки MCG -2-60-6

NGC 7724 е спирална галаксија во соѕвездието Водолија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7724 се споменува и како MCG -2-60-6.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 23 септември 1873 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 31,5 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7724 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] NGC 7724 има привидни димензии од 1,5' х 1'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 h 39 m 7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -12° 13' 27"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 37°.[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 7724 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 72015. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 304; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5832. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 788.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

Користена литература[edit | edit source]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[edit | edit source]