Прејди на содржината

NGC 7713

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7713
{{{опис}}}
Соѕвездие Вајар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 36 м 15,3 с
Деклинација -37° 56' 20""
Положбен агол 168°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBcd
Привиден сјај
(видлив)
11,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,5
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,5' x 1,8'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 4 октомври 1836
Други ознаки ESO 347-28, MCG -6-51-13, AM 2333-381

NGC 7713спирална галаксија во соѕвездието Вајар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7713 се споменува и како ESO 347-28, MCG -6-51-13, AM 2333-381.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 октомври 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7713 е од видот SBcd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 7713 има привидни димензии од 4,5' х 1,8'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 36 м 15,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -37° 56' 20"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 168°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7713 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 71866. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 385; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8014. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]