NGC 7653

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7653
{{{опис}}}
Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 24 м 49,1 с
Деклинација +15° 16' 32""
Положбен агол 132°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 ноември 1823
Други ознаки UGC 12586, MCG 2-59-38, CGCG 431-58, IRAS 23223+1500

NGC 7653спирална галаксија во соѕвездието Пегаз, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7653 се споменува и како UGC 12586, MCG 2-59-38, CGCG 431-58, IRAS 23223+1500.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 ноември 1823 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7653 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 7653 има привидни димензии од 1,6' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 24 м 49,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +15° 16' 32"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 132°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7653 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 71370. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 15; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1713. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 313.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]