NGC 7526

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7526


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 h 14 m 2,3 s
Деклинација -9° 13' 15"
Податоци од набљудување
Вид на објект тројна ѕвезда
Морфолошки вид *3
Физички податоци
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 28 ноември 1785
Други ознаки in line

NGC 7526 е тројна ѕвезда во соѕвездието Водолија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7526 се споменува и како in line.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 ноември 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7526 е од видот *3.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 h 14 m 2,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -9° 13' 15".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7526 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 304; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5821. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1152.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]