NGC 7023

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7023


Соѕвездие Кефеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 1 m 35,5 s
Деклинација +68° 10' 10"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато со емисиона маглина
Морфолошки вид EN+OCL
Привиден сјај
(во честот. појас.)
7,1
Физички податоци
Привидни димензии 10' x 8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 18 октомври 1794
Други ознаки OCL 235, LBN 487

NGC 7023 е отворено ѕвездено јато со емисиона маглина во соѕвездието Кефеј, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7023 се споменува и како OCL 235, LBN 487.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 октомври 1794 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7023 е од видот EN+OCL.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 7,1 mag.[2] NGC 7023 има привидни димензии од 10' х 8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 1 m 35,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +68° 10' 10".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7023 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 33; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4460. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 546.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]