NGC 6493A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6493A


Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 50 м 0,6 с
Деклинација +61° 31' 55"
Положбен агол 39°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,5'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 5 јуни 1885
Други ознаки NGC 6491, UGC 11008, MCG 10-25-103, IRAS 17494+6132, CGCG 300-80, *arc sp 1'

NGC 6493Aспирална галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6493A се споменува и како NGC 6491, UGC 11008, MCG 10-25-103, IRAS 17494+6132, CGCG 300-80, *arc sp 1'.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 јуни 1885 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6493A е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 6493A има привидни димензии од 1,2' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 50 м 0,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +61° 31' 55".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 39°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6493A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 60949. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 30; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4200. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1148.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]