NGC 6175/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6175/2
NGC 6175/2 (долу, центар)
NGC 6175/2 (долу, центар)
Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 29 м 57,4 с
Деклинација +40° 37' 49"
Положбен агол 92°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 18 март 1787
Други ознаки UGC 10422, MCG 7-34-87, CGCG 224-50

NGC 6175/2леќеста галаксија во соѕвездието Херкул, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6175/2 се споменува и како UGC 10422, MCG 7-34-87, CGCG 224-50.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 март 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6175/2 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 6175/2 има привидни димензии од 1,3' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 29 м 57,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +40° 37' 49".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 92°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6175/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 58362. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 80; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3066. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 743.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]