NGC 6166B

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6166B


Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 28 м 53,1 с
Деклинација +39° 33' 39"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
14,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,8
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 30 мај 1791
Други ознаки MCG 7-34-76, CGCG 224-45, KUG 1627+396

NGC 6166Bспирална галаксија во соѕвездието Херкул, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6166B се споменува и како MCG 7-34-76, CGCG 224-45, KUG 1627+396.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 мај 1791 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6166B е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] NGC 6166B има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 28 м 53,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +39° 33' 39".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 6°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6166B е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 58299. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 80; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3063. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 743.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]