NGC 5950

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5950


Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 31 м 30,6 с
Деклинација +40° 25' 50""
Положбен агол 37°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,8'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 21 јуни 1882
Други ознаки UGC 9884, MCG 7-32-21, CGCG 222-20, IRAS 15296+4036

NGC 5950спирална галаксија во соѕвездието Воловар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5950 се споменува и како UGC 9884, MCG 7-32-21, CGCG 222-20, IRAS 15296+4036.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 јуни 1882 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5950 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] NGC 5950 има привидни димензии од 1,5' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 31 м 30,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +40° 25' 50"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 37°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5950 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 55305. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 78; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3055. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1376.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]