NGC 5844

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5844
NGC 5844
NGC 5844
Соѕвездие Јужен Триаголник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 10 м 40,7 с
Деклинација -64° 40' 22""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Физички податоци
Привидни димензии 1,22' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 мај 1835
Други ознаки PK 317-5.1, ESO 99-PN1, AM 1506-642

NGC 5844планетарна маглина во соѕвездието Јужен Триаголник, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5844 се споменува и како PK 317-5.1, ESO 99-PN1, AM 1506-642.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 мај 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5844 е од видот PN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 13,2 m.[2] NGC 5844 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,22'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 10 м 40,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -64° 40' 22"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5844 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 453; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9029. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]