NGC 5824

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5824
Слика направена од вселенскиот телескоп Хабл
Слика направена од вселенскиот телескоп Хабл
Соѕвездие Волк
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 3 м 58,5 с
Деклинација -33° 4' 2""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид I
Привиден сјај
(видлив)
9,1
Физички податоци
Привидни димензии 7,4' x ?'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена 29 јуни 1886
Други ознаки NGC 5834, ESO 387-SC1, GCL 31

NGC 5824збиено ѕвездено јато во соѕвездието Волк, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5824 се споменува и како NGC 5834, ESO 387-SC1, GCL 31.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 јуни 1886 година од страна на Едвард Емерсон Барнард, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 6 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5824 е од видот I.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,1 m.[2] NGC 5824 има само една позната привидна димензија, која изнесува 7,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 3 м 58,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -33° 4' 2"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5824 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 373; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7315. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 66.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]