NGC 5744

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5744


Соѕвездие Вага
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 46 m 38,4 s
Деклинација -18° 30' 48"
Положбен агол 108°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,7'
Историја
Откривач Ормонд Стоун
Откриена 1886
Алтернативни ознаки ESO 580-23, MCG -3-38-7, IRAS 14438-1818

NGC 5744 е спирална галаксија во соѕвездието Вага, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5744 се споменува и како ESO 580-23, MCG -3-38-7, IRAS 14438-1818.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1886 година од страна на Ормонд Стоун, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 26 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5744 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] NGC 5744 има привидни димензии од 1' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 46 m 38,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -18° 30' 48".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 108°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5744 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 52761. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 333; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6158. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1009.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]