Прејди на содржината

NGC 5688

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5688
Оголена спирална галаксија NGC 5688
Оголена спирална галаксија NGC 5688
Соѕвездие Волк
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 39 м 35,1 с
Деклинација -45° 1' 7"
Положбен агол 85°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
11,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,8
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,1' x 1,9'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 1 јуни 1834
Други ознаки ESO 272-22, MCG -7-30-4, AM 1436-444, IRAS 14363-4448

NGC 5688спирална галаксија во соѕвездието Волк, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5688 се споменува и како ESO 272-22, MCG -7-30-4, AM 1436-444, IRAS 14363-4448.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 јуни 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5688 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 m/лм2.[2] NGC 5688 има привидни димензии од 3,1' х 1,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 39 м 35,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -45° 1' 7".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 85°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5688 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 52381. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 404; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8279. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • t

Надворешни врски[уреди | уреди извор]