NGC 5665

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5665
Слика од NGC 5655 сликана со вселенскиот телескоп GALEX
Слика од NGC 5655 сликана со вселенскиот телескоп GALEX
Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 32 м 25,6 с
Деклинација +8° 4' 45"
Положбен агол 145°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 1,3'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 30 јануари 1784
Други ознаки UGC 9352, MCG 1-37-24, CGCG 47-84, IRAS 14299+0817, Arp 49, VV 412, KUG 1429+082

NGC 5665спирална галаксија во соѕвездието Воловар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5665 се споменува и како UGC 9352, MCG 1-37-24, CGCG 47-84, IRAS 14299+0817, Arp 49, VV 412, KUG 1429+082.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 јануари 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5665 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 5665 има привидни димензии од 2,1' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 32 м 25,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +8° 4' 45".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 145°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5665 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 51953. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 197; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 910. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1418.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]