NGC 5662

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5662
Отворен кластер NGC 5662
Отворен кластер NGC 5662
Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 35 м 30,8 с
Деклинација -56° 39' 46""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II3m
Привиден сјај
(видлив)
5,5
Физички податоци
Привидни димензии 30' x ?'
Историја
Откривач Никола Луј де Лакај
Откриена 1751
Други ознаки OCL 928, ESO 175-SC10

NGC 5662расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кентаур, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5662 се споменува и како OCL 928, ESO 175-SC10.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 0,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5662 е од видот II3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,5 m.[2] NGC 5662 има само една позната привидна димензија, која изнесува 30'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 35 м 30,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -56° 39' 46"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5662 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 431; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8687. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]