Прејди на содржината

NGC 5504C

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5504C


Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 12 м 15,9 с
Деклинација +15° 52' 47"
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sd
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,4'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 7 јуни 1880
Други ознаки UGC 9086, MCG 3-36-82, CGCG 103-115, KUG 1409+161B

NGC 5504Cспирална галаксија во соѕвездието Воловар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5504C се споменува и како UGC 9086, MCG 3-36-82, CGCG 103-115, KUG 1409+161B.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 јуни 1880 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5504C е од видот Sd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 5504C има привидни димензии од 1' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 12 м 15,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +15° 52' 47".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5504C е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 50713. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 197; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1468. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 81.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]