NGC 5144A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5144A


Соѕвездие Мала Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 h 22 m 53,9 s
Деклинација +70° 30' 53"
Положбен агол 150°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sc/P
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 6 мај 1791
Други ознаки UGC 8420, MCG 12-13-5, MK 256, IRAS 13214+7046, CGCG 336-8, 7ZW 511, KUG 1321+707

NGC 5144A е спирална галаксија во соѕвездието Мала Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5144A се споменува и како UGC 8420, MCG 12-13-5, MK 256, IRAS 13214+7046, CGCG 336-8, 7ZW 511, KUG 1321+707.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 мај 1791 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5144A е од видот Sc/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] NGC 5144A има привидни димензии од 1,2' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 h 22 m 53,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +70° 30' 53".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 150°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5144A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 46742. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 26; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4405. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1341.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]