NGC 4745A

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4745A

{{{опис}}}

Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 51 м 26,1 с
Деклинација +27° 25' 18"
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
15,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,1
Површински сјај 14,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,8'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 24 април 1865
Други ознаки NGC 4745, MCG 5-30-105A, CGCG 159-94

NGC 4745Aспирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4745A се споменува и како NGC 4745, MCG 5-30-105A, CGCG 159-94.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 април 1865 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4745A е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,5 m/лм2.[2] NGC 4745A има привидни димензии од 0,8' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 51 м 26,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +27° 25' 18".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4745A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 43539. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 149; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1995. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1393.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]