NGC 4696B

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4696B


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 47 м 21,7 с
Деклинација -41° 14' 14"
Положбен агол 40°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
11,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,7'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 7 мај 1826
Други ознаки ESO 322-81, MCG -7-26-45, DCL 205, IRAS 12446-4058

NGC 4696Bелиптична галаксија во соѕвездието Кентаур, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4696B се споменува и како ESO 322-81, MCG -7-26-45, DCL 205, IRAS 12446-4058.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4696B е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] NGC 4696B има привидни димензии од 1,2' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 47 м 21,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -41° 14' 14".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 40°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4696B е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 43155. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 402; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7779. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]