NGC 4395

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4395
Поглед кон NGC 4395
Поглед кон NGC 4395
Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 147°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBm
Привиден сјај
(видлив)
10,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,6
Површински сјај 15,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 13,2' x 11'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 2 јануари 1786
Други ознаки UGC 7524, MCG 6-27-53, CGCG 187-42, KUG 1223+338, IRAS 12233+3348

NGC 4395спирална галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4395 се споменува и како UGC 7524, MCG 6-27-53, CGCG 187-42, KUG 1223+338, IRAS 12233+3348.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 2 јануари 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4395 е од видот SBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 15,4 m/лм2.[2] NGC 4395 има привидни димензии од 13,2' х 11'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 147°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4395 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40596. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 108; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2528. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 105.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4395 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]