Прејди на содржината

NGC 4357

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4357

{{{опис}}}

Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 77°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,7' x 1,3'
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 8 март 1886
Други ознаки NGC 4381, UGC 7478, MCG 8-23-17, CGCG 244-10, KARA 528

NGC 4357спирална галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4357 се споменува и како NGC 4381, UGC 7478, MCG 8-23-17, CGCG 244-10, KARA 528.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 март 1886 година од страна на Гијом Бигурдан, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 12 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4357 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] NGC 4357 има привидни димензии од 3,7' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 77°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4357 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40296. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 74; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3458. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1408.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4357 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]