NGC 4265

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4265


Соѕвездие Гавран
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 125°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 12,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 6 мај 1886
Други ознаки NGC 4263, MCG -2-32-1, IRAS 12171-1156

NGC 4265спирална галаксија во соѕвездието Гавран, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4265 се споменува и како NGC 4263, MCG -2-32-1, IRAS 12171-1156.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 мај 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4265 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,1 m/лм2.[2] NGC 4265 има привидни димензии од 1,2' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 125°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4265 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39698. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 283; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5529. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1063.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4265 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]