NGC 4036

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4036


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 85°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
10,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,6
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,3' x 1,7'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 19 март 1790
Други ознаки UGC 7005, MCG 10-17-125, CGCG 292-59, IRAS 11588+6210

NGC 4036 е елиптична галаксија во соѕвездието Голема Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4036 се споменува и како UGC 7005, MCG 10-17-125, CGCG 292-59, IRAS 11588+6210.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 март 1790 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4036 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 mag/arcmin2.[2] NGC 4036 има привидни димензии од 4,3' х 1,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 85°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4036 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 37930. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 25; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4154. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 723.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4036 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]