Прејди на содржината

NGC 4007

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4007
NGC 4007
NGC 4007
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 92°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,7'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 6 април 1785
Други ознаки NGC 4005, UGC 6952, MCG 4-28-107, CGCG 127-120

NGC 4007спирална галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4007 се споменува и како NGC 4005, UGC 6952, MCG 4-28-107, CGCG 127-120.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 април 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4007 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] NGC 4007 има привидни димензии од 1,2' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 92°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4007 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 37661. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 147; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1985. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 135.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4007 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]