NGC 3558

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3558


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 138°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E1
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,8'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 15 април 1866
Други ознаки MCG 5-27-8, MK 422, CGCG 155-89, CGCG 156-10, DRCG 23-16

NGC 3558 е елиптична галаксија во соѕвездието Голема Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3558 се споменува и како MCG 5-27-8, MK 422, CGCG 155-89, CGCG 156-10, DRCG 23-16.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 април 1866 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 11 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3558 е од видот E1.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 mag/arcmin2.[2] NGC 3558 има привидни димензии од 0,9' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 138°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3558 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 33960. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 106; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1983. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 99.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3558 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}


Надворешни врски[уреди | уреди извор]