NGC 3318B

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3318B


Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 110°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,1'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 март 1835
Други ознаки ESO 317-53, MCG -7-22-27, AM 1035-411, IRAS 10353-4112

NGC 3318Bспирална галаксија во соѕвездието Едро, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3318B се споменува и како ESO 317-53, MCG -7-22-27, AM 1035-411, IRAS 10353-4112.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 март 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3318B е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 3318B има привидни димензии од 1,5' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 110°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3318B е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 31565. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 399; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7718. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3318B на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]