Прејди на содржината

NGC 2982

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2982
{{{опис}}}
Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 42 м 0 с
Деклинација - 44° 1' 36"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III1p
Физички податоци
Привидни димензии 12' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 24 јуни 1826
Други ознаки OCL 770, ESO 262-SC1

NGC 2982расеано ѕвездено јато во соѕвездието Едро, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2982 се споменува и како OCL 770, ESO 262-SC1.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 јуни 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2982 е од видот III1p.[1] NGC 2982 има само една позната привидна димензија, која изнесува 12'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 42 м 0 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 44° 1' 36".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2982 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 398; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7705.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]