Прејди на содржината

NGC 2892

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2892
{{{опис}}}
Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 32 м 52,8 с
Деклинација + 67° 37' 3"
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 1,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 11 мај 1885
Други ознаки UGC 5073, MCG 11-12-15, CGCG 312-15

NGC 2892елиптична галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2892 се споменува и како UGC 5073, MCG 11-12-15, CGCG 312-15.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 мај 1885 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2892 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 m/лм2.[2] NGC 2892 има привидни димензии од 1,4' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 32 м 52,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 67° 37' 3".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2892 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 27111. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 23; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4376. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 708.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]