Прејди на содржината

NGC 2823

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2823
{{{опис}}}
Соѕвездие Рис
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 19 м 17,4 с
Деклинација + 34° 0' 30"
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,5'
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 13 март 1850
Други ознаки UGC 4935, MCG 6-21-8, CGCG 181-16

NGC 2823спирална галаксија во соѕвездието Рис, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2823 се споменува и како UGC 4935, MCG 6-21-8, CGCG 181-16.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 март 1850 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2823 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 2823 има привидни димензии од 0,9' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 19 м 17,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 34° 0' 30".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2823 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26340. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 103; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2496. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 952.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]